Niemcy - Umweltzone, zielona naklejka EURO 4

Umweltzonen - strefy ekologiczne w Niemczech

Strefa ekologiczna (angielski: LEZ) jest ogólnoeuropejską formą gromadzenia środków finansowych przeciwko zanieczyszczeniu powietrza związanego z ruchem drogowym, jeśli nie są przestrzegane wartości dopuszczalne jakości powietrza zgodnie z prawem wspólnotowym lub stanowym. Są to obszary w aglomeracjach miejskich, gdzie jazda pojazdami o wyższej emisji jest zabroniona.

21 czerwca 2021 r. zniesiono erfurcką strefę ekologiczną. Obecnie w Niemczech istnieje 56 stref ekologicznych. W 55 z nich dozwolone są tylko pojazdy z zieloną naklejką. Nadal możesz wjechać do strefy ekologicznej Neu-Ulm z żółtą naklejką.

Umweltbundesamt (odpowiednik polskiego ministerstwa środowiska) zestawia informacje o strefach ekologicznych zgłoszonych przez kraje związkowe i gminy w formie przeglądu dla całego terytorium Republiki Federalnej. Za aktualność, kompletność i poprawność informacji odpowiadają odpowiednie gminy.

Czym właściwie jest strefa ekologiczna?

Strefy niskiej emisji to obszary, w których mogą jeździć tylko pojazdy spełniające określone normy emisji. Pojazdy (samochody osobowe i ciężarowe) muszą być oznakowane tabliczkami na przedniej szybie. Celem tych stref ekologicznych jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powodowanych przez ruch drogowy. Obecnie priorytetem jest redukcja emisji cząstek stałych.

Gdzie obowiązuje naklejka?

Naklejki są ważne w każdej strefie ekologicznej w Niemczech, a nie tylko w JEDNYM mieście. Z zieloną naklejką na pojeździe możesz wjechać do wszystkich miast w Niemczech. Istnieją jednak i były gradacje regionalne dotyczące jazdy w strefach ekologicznych w zależności od naklejki.

Czy naklejka wygasa w pewnym momencie?

Ważność naklejki nie jest ograniczona. Nowa naklejka jest potrzebna, jeśli pojazd jest ponownie rejestrowany, a numer tablicy rejestracyjnej zmienia się, ponieważ numer wpisany na naklejce musi być zgodny z numerem tablicy rejestracyjnej. Tablica rejestracyjna na naklejce nie jest już czytelna, bo m.in. kolor wyblakł.

Niemcy - Umweltzone, zielona naklejka EURO 4

Istnieje 3 produktów.

Wyświetlanie 1-3 z 3 elementów

Aktywne filtry

Wyświetlanie 1-3 z 3 elementów